Melanochromis johannii


Odkrywca i rok odkrycia

Gatunek ten opisał po raz pierwszy Eccles w 1973 roku jako Pseudotropheus johannii.

Ogólna charakterystyka

Melanochromis johannii należy do grupy Mbuna i zamieszkuje skaliste okolice wyspy Likoma. Występuje w płytszych warstwach wody do głębokości 6 metrów.

Rozmiary

W naturze samce osiągają 9cm, a samice są troszkę mniejsze. W akwariach, przy sprzyjających warunkach samce mogą osiągnąć nawet ponad 12cm, a samice 10cm.

Rozróżnienie płci

Jest możliwe dopiero gdy ryby zaczną się wybarwiać (po osiągnięciu ok. 4cm). Narybek jest żółto-brązowy. Podrastające samce zaczynają ciemnieć, aż stają się granatowo-czarne. Na bokach występują dwa niebieskie, metalicznie połyskujące pasy. Na czole znajdują się dwie pręgi w tym samym błyszczącym kolorze. Płetwy są ciemne z jasną obwódką. Na płetwie odbytowej występuje do 6 atrap jajowych. Na płetwie ogonowej znajdują się promieniste, biało-niebieskie linie. Samce, które ulegną dominantowi przybierają brunatno-brązowy kolor z prawie niewidocznymi pasami na bokach. Samice pozostają początkowo żółte, z wiekiem stając się jasnobrązowe.

Zachowanie w akwarium

Bardzo agresywny gatunek. Zaleca się trzymać tylko jednego samca z kilkoma samicami (chyba, że jest to bardzo duży zbiornik). Z moich obserwacji wynika, że samce stają się tak agresywne dopiero jak dorosną (od ok.7cm). Młode ignorują pozostałych mieszkańców akwarium. Najbardziej polecanymi towarzyszami dla M. johannii są inne gatunki z rodzaju Melanochromis, a także inne agresywne pyszczaki z grupy Mbuna (np. Maylandia lombardoi).

Rozmnażanie

Samce osiągają dojrzałość płciową gdy osiągną ok. 6cm, samice 4-5cm. W moim akwarium tarło odbywa się zawsze w nocy, jednak zaloty widoczne są już dzień, dwa wcześniej (jednak nie jest to regułą). Samica składa 7 do 60 jaj (w zależności od wieku i kondycji ryby), po czym inkubuje je w pysku 2-3 tygodnie (w zależności od temperatury wody).

Pokarm

Pyszczak w zasadzie wszystkożerny, bardzo żarłoczny. Powinien być karmiony pokarmami balastowymi, suchymi, mrożonym planktonem, wodzieniem. Zaleca się podawać pokarmy zawierające dużą ilość substancji roślinnych (np. spirulinę).

Sugerowane rozmiary akwarium

Zaleca się trzymać w jak największym zbiorniku (ponad 150 litrów). Jeśli chcemy hodować więcej niż jednego samca, konieczny jest znacznie większy zbiornik.

 Krzysztof Czapla

Bibliografia
S. Kornobis "Słodkowodne ryby akwariowe"
http://www.cichlidpress.com/referenceservice/species_j/johannii.htm
http://www.petforum.com/fresh_f/johanni.htm

ARCHIWUM 2000-2006 © Copyright info: PolskieMalawi