Parametry wody*

Panuje mylące przekonanie, że nie jest sprawą łatwą zapewnienie w akwarium odpowiednich parametrów wody do hodowli pyszczaków z jeziora Malawi. W praktyce nie jest to wcale takie trudne. Dostępna w Polsce woda ma na ogół twardość wystarczającą do hodowli malawijskich pielęgnic. Problemy sprawić może jedynie uzyskanie odpowiedniego dla tych ryb odczynu wody - pH. Żadnych kłopotów nie powinno sprawiać także utrzymanie wymaganej przez mieszkańców Nyasa temperatury.

Temperatura

W górnych warstwach wody jeziora Malawi temperatura wynosi w zależności od pory roku - od 23 do 29 stopni C, a w głębinie do 20 stopni. Do hodowli pyszczaków w akwarium wskazane jest utrzymywanie temperatury na poziomie 24-28 C.

Dobowe wahania temperatury w akwarium (wywołane np. dodatkowym grzaniem w ciągu dnia, jakie daje oświetlenie) nie wpływają negatywnie na ryby. Malawijskie pielęgnice, w odróżnieniu od ryb z jeziora Tanganika, są także odporne na wysokie temperatury w okresie letnim, gdy podczas upałów woda w akwarium przekracza 30 stopni C. 

Tolerancja pyszczaków na różnice temperatury ma jeszcze jedną zaletę. Podczas okresowej częściowej podmiany wody, ta którą nalewamy, nie musi mieć takiej samej temperatury jak woda w akwarium. Kilkustopniowa różnica nie przynosi rybom żadnych szkód.

Odczyn pH

W akwarystyce wyróżnia się pięć poziomów odczynu wody. Obojętne pH wynosi 7,0. Jeśli jego wartość jest niższa woda jest lekko kwaśna (pH 6,9-6,0) lub bardzo kwaśna (poniżej pH 6,0). Jeśli natomiast wartość pH jest wyższa od poziomu obojętnego, woda jest lekko zasadowa (pH 7,1-8,0) lub silnie zasadowa (pH 8,1-9,0).

W jeziorze Malawi woda jest lekko lub silnie zasadowa – pH waha się od ok. 7,6 do 8,8. Jeśli pH wody nie zawiera się w tym przedziale, wpływa to negatywnie na zachowanie ryb, ich rozmnażanie, a w skrajnych przypadkach (przy bardzo kwaśnej wodzie) prowadzi do ich chorób i śmierci.

Na szczęście, stosunkowo duża rozpiętość wartości pH ułatwia przygotowanie w akwarium wody odpowiedniej dla pyszczaków. Nierzadko okazuje się, że pH w kranie jest odpowiednie, i nie potrzebna jest żadna ingerencja akwarysty. Jeśli trzeba zrobić korektę w górę, to zwykle niewielką.

Podwyższenie pH można uzyskać w sposób naturalny lub przez dodanie odpowiedniego preparatu chemicznego. Naturalnie zwiększamy pH umieszczając w akwarium alkalizujące wodę skały (marmur, wapień, piaskowiec), dodając do podłoża piasek lub żwir koralowy lub też stosując grys koralowy jako wkład do filtrów. Wszystkie te sposoby można ze sobą dowolnie łączyć, bez obaw, że osiągniemy za wysoki poziom pH. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku stosowania preparatów chemicznych alkalizujących wodę – należy używać ich dokładnie z załączona przez producenta instrukcją.      

Przy odczynie obojętnym pH (7,0) pyszczaki mają problemy z rozmnażaniem (ikra nie rozwija się prawidłowo). W kwaśnej wodzie pielęgnice z Malawi staja się płochliwe, zapadają na choroby, nie przyjmują pokarmu.   

Twardość

Woda w jeziorze Malawi, mimo alkalicznego odczyny jest stosunkowo miękka. Pyszczaki bez żadnych negatywnych skutków można hodować jednak także w wodzie średnio twardej, a nawet twardej. Woda w polskich wodociągach jest pod tym względem odpowiednia dla ryb z Nyasa, szczególnie dla tych hodowanych od pokoleń w akwariach.

 
Google

 

ARCHIWUM 2000-2006 © Copyright info: PolskieMalawi

* Fragment książki "Malawi - piękno i pasja" Krzysztofa M. Kaźmierczaka opublikowany za zgodą autora.