ZRÓB TO SAM

 

Zewnętrzne tło do Malawi

Przygotowanie | Malowanie  | Montaż | Oświetlenie

Zewnętrzne tło do akwarium jest tanie (można zrobić sobie następne, gdy to już się znudzi) i niepowtarzalne - może mieć dowolny rozmiar i kolor  dopasowany do naszego akwarium.

Przygotowanie

Jeżeli nie możecie dostać płyty styropianu o wymiarach tylnej ściany akwarium, to należy użyć dwóch naklejając je na trzecią cienką (2 cm) płytę styropianową. Proponuję odczekać aż wszystko dokładnie wyschnie. Następnie docinamy całość dokładnie do wymiaru naszego akwarium.

Jeżeli nasze akwarium jest już urządzone to należy zmierzyć do jakiej wysokości sięga żwir przy tylnej ściance.

Następnie na płycie zaznaczamy tą wysokość, dodatkowo na bokach zaznaczamy paski po około 2 cm. W ten sposób wyznaczymy obszar, który możemy poddać obróbce.

Malowanie

Teraz najważniejsza robota - pędzelkiem umoczonym w rozpuszczalniku nitro malujemy powierzchnię płyty. Uwaga nitro bardzo szybko rozpuszcza styropian, tak więc malujmy delikatnie i bardzo małymi porcjami nitro. Lepiej pacnąć pędzlem dwa razy niż raz przesadzić i zepsuć wszystko. Najlepiej poćwiczyć na odpadzie płyty.

Reakcja nitro z styropianem trwa trochę, więc nie śpieszcie się z nakładaniem kolejnych warstw, aby nie zrobić dziury. Warto to robić na otwartym powietrzu, wówczas nitro szybciej paruje, ponadto ze względów bezpieczeństwa (opary) lepiej robić to w przewiewie.

To gdzie pomalujecie mocniej, a gdzie mniej zależy od was i od tego jaki chcecie uzyskać efekt. Jeżeli już „udało” się wam przepalić dziurę na wylot, to nie załamujcie się - zawsze można podkleić od tyłu kawałek płyty i później ją też lekko wypalić, aby nie była taka gładka.

Zaznaczony margines na płycie (2 cm po bokach i „h” od dołu) pozostawiamy nienaruszony. Ja zaplanowałem oświetlić tło od góry kolorową żarówką więc głębiej wypaliłem tło u góry a mnie u dołu, tak aby powstające cienie nie były zbyt wielkie.

Gdy stwierdzimy, że tło ma już właściwy kształt należy odczekać, aby wszystkie nadtopione kawałki stwardniały. Następnie przystępujemy do malowania. Pierwszą warstwę nałożyłem pędzlem (emalia ftalowa ogólnego stosowania, szara). Ponieważ powierzchnia jest chropowata więc farba nie doszła wszędzie w zakamarki (nie widać tego po zamontowaniu, pomimo tego, że styropian jest biały) co dało ładny efekt niejednolitej skały. Następnie całość spryskałem szpachlówką w sprayu, która przykryła część białych plam i dała ładny efekt matu. Na to poszła farba podkładowa w sprayu w kilku miejscach, co podkreśliło niejednolitość skały. Po wyschnięciu można ponaklejać ozdoby z muszki, kawałków koralowca itp. Zależy to tylko od waszej inwencji i czy to pasuje do waszego biotopu - u mnie nic takiego nie ma.

Pozostało nam jeszcze pomalować lub okleić boki. Użyłem do tego czarnej (bo taka jest szafka i pokrywa) szerokiej taśmy klejącej. Można też zastosować cienką sklejkę, farbę lub tapetę, folię samoprzylepną. W trakcie pracy każdy z was sam zauważy, które fragmenty trzeba zamaskować, a które nie, gdyż są niewidoczne. Jednak oklejenie taśmą lub folią zabezpieczy tło przed wykruszaniem się styropianu, warto więc to zrobić.

Montaż za akwarium

Teraz trzeba je tylko zamocować za akwarium. Moja szafka wystawała za zbiornik jakieś 2 cm (to było w planie) i na niej stanęło tło. U góry zaczepiłem je za pomocą dwóch uchwytów do małych grzałek i kawałka drutu (tło jest bardzo lekkie). Można też użyć przyssawek lub samego drutu. Oby tylko nie odchyliło się do tyłu. Można też w przypadku oklejania boków taśmą lub folią nakleić ją około 1 cm na szkło i po kłopocie. Pamiętajcie też, aby tylna szyba była czysta i to także od środka, jeżeli będzie grubo zarośnięta glonami, to efekt będzie nieciekawy.

Może wydawać się wam że to dosyć trudne, ale tak nie jest. Wykonanie tła o wymiarach 80x40 zajęło mi jedno popołudnie. Drugi dzień tło wietrzyło się po malowaniu.

Koszt też niewielki: styropian płyta 100x 50 x 5 około 4 zł, farby w małych puszkach też 4 zł, szpachlówka w sprayu 16 zł (nie jest konieczna na 100 %), trochę taśmy klejącej lub folii. Tak naprawdę to kupiłem tylko styropian bo całą resztę znalazłem w domowej rupieciarni.

Oświetlenia tła

Teraz coś EXTRA dla tych co dotarli aż tu. Oświetlenie tła. Po pierwsze  im głębsze tło, czyli grubsza płyta, tym efekt oświetlenia lepszy. Ponieważ styropian nie lubi wysokiej temperatury, do oświetlenia można użyć małej świetlówki (może być kolorowa) lub żarówki energooszczędnej. W obu przypadkach można użyć kolorowej folii aby poprawić efekt.

Eksperymentowałem i stwierdziłem, że ładnie wygląda światło pomarańczowe, przynajmniej przy moim wystroju akwarium, szczególnie wieczorem. Osobiście położyłem od góry na tle kawałek pleksi i na nim oparłem oprawę do żarówki zamontowaną w plastikowym pudełku. Ważne, aby natężenie światła nie było za duże, bo wówczas efekt jest opłakany.

Myślę że posiadacze większych akwariów powinni przewidzieć obudowanie tła dookoła np. sklejką co usztywni je. Dzięki temu łatwiej będzie można zamontować oświetlenie.

Jeszcze jedno, może się zdarzyć że oświetlenie w waszym akwarium zbyt mocno jest skierowane na tylną szybę. Wówczas po założeniu tła na szybie będą się odbijać elementy znajdujące się w akwarium. Należy wówczas zmienić ułożenie odbłyśnika w lampie (jeżeli jest to możliwe) lub dołożyć nowy ograniczający ilość światła padającego na tylną szybę.

Mam nadzieję, że udało mi się dosyć jasno opisać jak to wszystko zrobić i że będziecie zadowoleni z efektów waszej pracy, a jak nie to trzeba użyć nowe płyty i... do roboty.

Piotr Grodzicki

 

ARCHIWUM 2000-2006 © Copyright info: PolskieMalawi

 

Potrzebne materiały płyta styropianu wielkości tylnej ściany akwarium o grubości od 5 do 10 cm.
rozpuszczalnik NITRO (odrobina) + pędzel
ewentualnie klej do styropianu
farby NIE nitro, kolory zależne od tego jakie chcemy mieć tło, najlepsza jest kombinacja farb nakładanych pędzlem i takich w sprayu