Zakładanie akwarium
w 10 krokach

1. Zalewamy akwarium wodą, najpierw do połowy, a potem resztę.

2. Sprawdzamy czy zbiornik nie cieknie.

3. Myjemy akwarium (jeśli tego wymaga) posługując się gąbka. Spuszczamy wodę.

4. Kładziemy akwarium na szafce lub regale wkładając pod dno podkładkę amortyzującą ze styropianu, pianki poliuretanowej lub filcu.

5. Planujemy rozmieszczenie dekoracji i sprzętu.

6. Układamy elementy dekoracji zabezpieczając duże kamienie podkładkami amortyzującymi.

7. Wsypujemy i rozmieszczamy podłoże.

8. Zalewamy akwarium do 1/3 wysokości i sadzimy rośliny (jeśli się na nie zdecydowaliśmy). Następnie dopełniamy akwarium wodą.

9. Instalujemy i uruchamiamy sprzęt: filtr(y), grzałkę, termometr, napowietrzacz (jeśli się na niego zdecydowaliśmy).

10. Czekamy aż zbiornik dojrzeje sprawdzając okresowo podstawowe parametry wody (NO2, NO3, pH) oraz funkcjonowanie sprzetu. 2-tygodniwy okres dojrzewania możemy przyspieszyć dodając preparaty wspomagające rozwój bakterii lub zaszczepiając je z brudnej gąbki filtra działającego w innym zbiorniku.

KK

Urządzanie domowego Malawi

Akwarium | Ustawienie | Tło | Kamienie | Podłoże | Rośliny

Dokonaliście słusznego wyboru. Postanowiliście stworzyć własny spektakl o nazwie „Jezioro Malawi”. Niestety, to nie Wy będziecie grać w nim główne role. Wam przypadła rola sponsora, opiekuna i najwierniejszego widza.


Skalisty biotop Malawi - wzór do naśladowania                                                    Fot. A. Konings

Wybór zbiornika jest kompromisem pomiędzy wymaganiami pielęgnic z Afryki, a naszymi możliwościami lokalowymi i finansowymi. Przyjmuje się, że minimalne akwarium dla tego rodzaju ryb powinno mieć ok. 150 litrów pojemności. Przy czym im większy zbiornik, tym łatwiej utrzymać w nim równowagę biologiczną.

Pyszczaki, szczególnie z rozpowszechnionej wśród akwarystów grupy Mbuna, są rybami silnie terytorialnymi. Dla zapewnienia im optymalnych warunków podstawowym kryterium doboru zbiornika powinna być jak największa (najdłuższa) powierzchnia dna (więcej w artykule "Akwarium dla pyszczaków") - pozwala to rybom na stworzenie rewirów. Wysokość akwarium powinna wynosić ok. 40-50 cm. W wyższym trudniej przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, pojawia się także problem z prawidłowym oświetleniem. Decyzja czy kupimy akwarium gotowe, czy też zlecimy jego wykonanie, należy wyłącznie do nas. Ja osobiście wolę to drugie rozwiązanie, gdyż pozwala to na pełne wykorzystanie powierzchni przeznaczonej dla naszych "aktorów".

Właściwym dla akwarium jest miejsce nie narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Oczywiście jeżeli odczuwamy potrzebę oglądania w szybie akwarium swojego odbicia lub też przelatujących ptaków, ustawienie go na wprost okna jest jak najbardziej wskazane ;-) Jeśli zaś chcemy obserwować ryby, ustawmy je z dala od okna i ciągów komunikacyjnych.

Dostęp do instalacji elektrycznej jest oczywisty. Należy przewidzieć konieczność podłączenia wielu urządzeń. Ważne jest umiejscowienie źródła wody. Pamiętajmy, że czekają nas cotygodniowe podmiany wody, czyszczenie filtrów, odmulanie i czyszczenie dna.

Akwarium z uwagi na swoją końcową wagę oraz tworzywo, z którego jest wykonane wymaga solidnej podstawy. To nie tylko zbiornik, lecz także przewody elektryczne, osprzęt i różne akcesoria. Te wszystkie elementy wymagają miejsca w jego bezpośrednim otoczeniu. Z czasem drobnych i całkowicie niezbędnych przedmiotów przybywa.


Malawi Przemysława Janiaka                                                                               Fot. P. Janiak

Przed ustawieniem akwarium należy je starannie umyć, szczególnie jeżeli jest to zbiornik używany. Nie wolno  stosować detergentów, proszków lub innych środków utrzymania czystości. Pod zbiornik, w celu wyeliminowania naprężeń, można podłożyć płytę styropianową lub kawałek filcu. Płyta styropianowa o grubości 1-2 cm wydaje się być właściwą. Można ją zamaskować oklejając czarną taśmą izolacyjną lub drewnianą listwą.

Aby akwarium mogło funkcjonować w sposób prawidłowy należy wyposażyć je w filtry mechaniczne i biologiczne, napowietrzacz tzw. brzęczyk (chyba, że napowietrza się akwarium poprzez wywołanie ruchu lustra wody lub dyfuzerem, w który wyposażone są niektóre filtry wewnętrzne) grzałkę i oświetlenie.

Dobrze jest zapewnić sobie łatwy dostęp do filtrów. Napowietrzacz powinien znajdować się ponad lustrem wody. Wskazane jest, by poszczególne źródła światła można było włączać osobno - pozwoli to regulować ilość światła w zbiorniku o określonych porach dnia. Dodatkowo możemy wyposażyć je w wyłączniki czasowe, co znacznie ułatwi nam obsługę akwarium.

Kolejnym ważnym krokiem jest dobór tła. W sprzedaży znajdziemy tapety imitujące skalisty brzeg oraz tła strukturalne zarówno czarne jak i kolorowe. Niestety tła kolorowe często są droższe od akwarium. Czarne są tańsze i możemy pokusić się o ich pokrycie kolorowymi silikonami akwarystycznymi, bądź pomalowanie farbami – musimy być jednak pewni, że środki, które zastosujemy nie będą szkodliwe dla ryb.

Najważniejszą zaletą tła strukturalnego jego dekoracyjność, ale wiąże się z nim kilka problemów:

mogą gromadzić się za nim odchody ryb, co przy alkalicznym odczynie wody nie jest pożądane;

ponieważ produkowane tła posiadają określone wymiary, trudno jest dopasować je do naszego zbiornika, jeśli nie ma on standardowych rozmiarów;

pozostawienie niewypełnionych przestrzeni pomiędzy tłem, a bocznymi ścianami akwarium może stanowić zagrożenie dla ryb;

na rynku znajduje się ograniczona ilość wzorów imitujących skałki z biotopu jeziora Malawi.

         
        Tapeta do akwarium                                          Kamieniste tło strukturalne

          
        Czarne tło strukturalne                                       Tło ze styropianu         Fot. P. Janiak

Godnym polecenia, a zarazem dostarczającym najwięcej satysfakcji jest wykonanie tła samodzielnie. Możemy użyć do tego celu płyty styropianu, którą odkształcamy termicznie lub mechanicznie. Tak ukształtowany styropian możemy okleić piaskiem, grysem koralowym, odłamkami skalnymi lub fragmentami korzeni. Możemy też po prostu pomalować go farbami. Ilość i rodzaj użytych elementów zależy wyłącznie od fantazji wykonawcy. Tło umieszczamy za akwarium (chyba, że zostało wykonane przy użyciu farb, klejów i elementów dekoracyjnych nieszkodliwych dla ryb). Ponieważ w późniejszym okresie raczej nie będziemy mieli do niego dostępu, pamiętajmy o jego uszczelnieniu, tak aby pięknych podwodnych widoków nie zakłócał nam kurz osadzony na elementach lub wgłębieniach dekoracji.

Dobór tła jest naszym indywidualnym wyborem. Znany jest mi zbiornik, w którym za tylną szybą umieszczono lustro – wrażenie głębi jest niesamowite.


Malawi Arkadiusza Karasińskiego

Jezioro Malawi ma wysoki poziom zasadowości, co związane jest z budową geologiczną tego obszaru, który obfituje w wapienie i piaskowce. To właśnie te kamienie powinniśmy wykorzystać przy budowie wewnętrznych dekoracji. Ustawienie w zbiorniku mniejszej ilości kamieni ograniczy, przynajmniej teoretycznie, agresję tak charakterystyczną dla pyszczaków. Ryby z uwagi na brak kryjówek cały czas prezentować będą swoje wdzięki. Taki wystrój powoduje jednak, że ryby słabsze, inkubujące samice, czy też upragniona młodzież nie mogą znaleźć schronienia. Sposobem na ukojenie ich nerwów jest zbudowanie odpowiedniej ilości kryjówek.

          

         

                

 Kamienne i drewniane elementy dekoracyjne                                              
Fot. P. Janiak

Użyjmy do tego wapieni, piaskowców, marmurów, kwarcytów. Jeżeli stać nas na to, możemy udać się do sklepu zoologicznego, gdzie bez wątpienia otrzymamy potrzebne minerały. Koszt jednego kilograma wynosi ok. 5 zł. Innym, tańszym sposobem ich uzyskania jest wyprawa do najbliższego składu z kamieniami ozdobnymi. W miejscu takim prawdopodobnie nie spotkamy akwarystów, więc należy dokładnie wiedzieć czego szukamy. Bierzemy na siebie ryzyko pomyłki, która może doprowadzić do zgonów naszych podopiecznych. Mimo, iż w miejscach takich podstawową miarą wagi jest tona, to obsługa pozwoli nam do woli wybierać kamienie. Wybór jest tam ograniczony, lecz robiąc ostatnie zakupy tego typu za 60 kg kamieni zapłaciłem 20 zł. Kupujmy więcej niż jest nam potrzebne – niezbędny jest jakiś wybór przy tworzeniu naszej wizji.

Kamienie nie powinny być układane bezpośrednio na dnie akwarium – dno powinniśmy wcześniej zabezpieczyć: płytą styropianu, kratką filtra podżwirowego, kratką do wałka malarskiego pozbawioną podpórek czy też pleksi, które wkładamy pod pierwszą warstwę kamieni, jeszcze przed wsypaniem podłoża.


Dekoracja skalna zapewnia dobre kryjówki dla ryb                             Fot. P. Janiak

Budując kamienną konstrukcję nie należy zapomnieć o tym, iż musi być ona bardzo stabilna. Jako jeden ze sposobów poprawienia stabilności podaje się łączenie elementów silikonem akwarystycznym. Mój stosunek do tego typu działań jest raczej umiarkowany. Łączone kamienie nigdy nie pasują do siebie idealnie, naraża nas to na oglądanie fragmentów silikonu. Poza tym wyciągnięcie tej konstrukcji z akwarium może być bardzo trudne, a konia z rzędem temu, kto w razie konieczności odłowi pyszczaka w takim zbiorniku.

Dla mniej ortodoksyjnych „malawistów” uzupełnieniem stworzonego rumowiska mogą być korzenie (po warunkiem, że nie będą one obniżać pH) – kupimy je bez problemów w sklepie zoologicznym. Do wyboru będziemy mieli m.in. korzenie akacji, dębu, mopani. Jeżeli korzeń wypływa można go wygotować i moczyć przez kilkanaście dni w często zmienianej wodzie. Prostszym sposobem jest przygniecenie korzenia do podłoża za pomocą kamieni.


Skaliste Malawi Macieja Kosteckiego

Podłoże

Najprostszym rozwiązaniem jest nabycie w sklepie zoologicznym średniej wielkości żwiru. Jest on prosty w utrzymaniu. Ponieważ jednak życie hodowcy pyszczaków nie może być tak „proste” należy wspomnieć, iż zdecydowana większość dna jeziora Malawi pokryta jest piaskiem. Moim zdaniem, aby móc obserwować pełnię zachowań naszych ryb, w akwarium powinny znaleźć się miejsca pokryte zarówno żwirem, jak i piaskiem. Z biegiem czasu ryby przekopią i wymieszają jedno z drugim, co w połączeniu z kamieniami nabierze cech autentyczności. Umieszczenie łach piachu w przedniej części akwarium w znaczny sposób ułatwi jego pielęgnację - z uwagi na mniejszą granulację szybciej zachodzą w nim procesy gnilne. Do opisanej mieszanki możemy dodać grysu koralowego, co zapewne podniesie twardość i pH wody.

Wysokość podłoża powinna wynosić min. 4-6 cm. Bez względu na źródło pochodzenia, zarówno żwir jak i piasek należy starannie wypłukać (płuczemy tak długo, aż po wymieszaniu uzyskamy czystą wodę).

Rośliny?

Akwarium imitujące biotop jeziora Malawi, szczególnie jeżeli hodować będziemy ryby z grupy Mbuna, raczej powinno być pozbawione roślin. W naturze ryby z tej grupy najczęściej zamieszkują skalne rumowiska (litoral skalisty) pozbawione roślinności. Występuje ona jednak w strefie przybrzeżnej zamieszkiwanych przez przedstawicieli grupy Utaka i inne pielęgnice.


Jeśli ktoś lubi może udekorować akwarium roślinami                     Fot. K. Kaźmierczak

Gdy zależy nam jednak na roślinach -  z uwagi własne poczucie estetyki, chęć stworzenia dodatkowych kryjówek w górnych partiach akwarium -  powinniśmy zdecydować się na rośliny, które będą potrafiły rozwijać się w twardej wodzie o odczynie alkaicznym. Już tylko to kryterium w znaczny sposób ogranicza wybór roślin, które dodatkowo powinny być odporne na objadanie, wykopywanie i wyrywanie – to wszystko zafundują im nasi podopieczni.

Łodygi i liście roślin powinny być dosyć sztywne. Do najbardziej popularnych należą: Anubias barteri, Anubias Nana (anubias niski), Vallissneria gigantea (nurzaniec olbrzymi), Microsorium pteropus (mikrozorium uskrzydlone) czy też odmiany zwartki np. Cryptocoryne aponogetifolia (więcej o roślinach w artykule "Pyszczaki w zieleni").

    
        Anubias nana
      

Cryptocoryne aponogetifolia    Fot. P. Janiak

    


        Vallissneria gigantea

Wyższe rośliny sadzimy w tylnej części zbiornika. Mniejsze możemy umieścić z przodu i pomiędzy skałkami.

Ostateczna decyzja dotycząca wystroju akwarium, użytych materiałów i roślin należy wyłącznie do Was. To jest Wasze hobby - ma  Wam dostarczać satysfakcji i przyjemności. Spektakl „Jezioro Malawi” ma wciągać i pochłaniać bez reszty.

Przemysław Janiak

Bibliografia
· Stephan Dreyer, Rainer Keppler, Akwarium słodkowodne, Multico, 1996
· Dick Mills, Ty i twoje akwarium, Muza SA, 1992
· www.akwarium.org.pl/slodkowodne/ryby/pielegnice
· www.akwafoto.pl/rosliny

· www.wodnyswiat.republika.pl
· wiem.onet.pl

Zdjęcia dekoracji, roślin i osprzętu
 wykonano dzięki uprzejmości sklepów Zooland i Minizoo w Poznaniu

 

 

ARCHIWUM 2000-2006 © Copyright info: PolskieMalawi

 

Akwarium
Z łac. aquarius – „wodny”. Zbiornik na wodę przeznaczony do hodowli zwierząt, najczęściej ryb

Biotop
Środowisko życia zwierząt i roślin, odznaczające się swoistym zespołem czynników

Denitryfikator
Filtr biologiczny służący do obniżenia poziomu szkodliwych związków azotowych w  akwarium

Litoral
Strefa przybrzeżna

Mbuna
W miejscowym języku - „ryby uderzające w skały”. Nazwa obejmuje populacje pyszczaków występujących w litoralu skalnym i kamienisto– żwirowym, których głównym składnikiem pokarmowym są glony.

Zegar sterujący

        Fot. P. Janiak

Urządzenie mechaniczne lub elektroniczne umożliwiające sterowanie oświetleniem akwarium.