Małe Malawi

Dlaczego „małe"? Bo jest to chyba najmniejszy zbiornik w którym można bezpiecznie hodować pyszczaki z jeziora Malawi. Nie bez znaczenia jest tu słowo „hodować”, ponieważ „trzymać" pysie dało by się i w mniejszym baniaku, pytanie tylko z jakim skutkiem.

W moim przypadku z mogę z dumą powiedzieć o hodowaniu pyszczaków. Doczekałem się już wielu miotów, a moje rybki pływają nawet w „Akwarium Gdyńskim". Moja przygoda z akwarystyką zaczęła się dawno temu, kiedy byłem 7-latkiem. Kiedy przed kilkoma laty stałem się posiadaczem obecnego zbiornika, o pyszczakach nie wiedziałem nic. Znalazły się u mnie dzięki sprzedawcy w sklepie, który naopowiadał o nich same bzdury. Dopiero po pewnym czasie trafiłem w Internecie na serwis Malawi.pl i dowiedziałem się jak hodować te ryby.

Trochę faktów o małym Malawi...


                                                                                                 Fot. Piotr Grodzicki

    

Zbiornik ma wymiary 80x35x40 i ścięte przednie rogi. Pojemność - 100 l. Oświetlenie – dwie świetlówki o mocy 18 W: z przodu AquaPowerGlo a z tyłu Aquarelle Philipsa. Przerobiłem tylko układ elektryczny tak, aby można było niezależnie włączać lampy. Ponieważ teraz znajdują się w niej dwa dławiki to w celu odprowadzenia ciepła wstawiłem w nią trzy wstawki z blachy perforowanej, dzięki temu pokrywa przestała się wypaczać od ciepła. W oświetleniu bierze udział jeszcze 15 watowa świetlówka AquaPowerGlo oświetlająca tło. Światłem sterują dwa zegary. 

Tło skrzynkowe – to moje najnowsze dzieło. Znajduje się za akwarium i daje piękną głębię ostrości. Jeżeli macie odrobinę zacięcia do majsterkowania to polecam wam wykonanie czegoś takiego. Pełny przepis na moje tło znajduje się na serwisie www.Malawi.pl w dziale Artykuły. Filtracje biologiczno-mechaniczną zapewnia kubełek Fluval 204, wypełniony ceramiką i odrobiną żwiru koralowego.
        

Dodatkowo wewnątrz działa Turbo 8 AquaSzuta. Kiedyś działała w akwarium jeszcze podżwirówka, niestety zastosowałem za drobny żwir i się zatkała. Teraz kratki spełniają rolę ochrony dna. Wystrój – piaskowiec żółty i szary. Obecnie od siebie nie różnią się, bo są porośnięte glonami. Ponieważ w tak małym zbiorniku nie mogłem sobie pozwolić na zbył dużą ilość kamieni, więc aby zapewnić odpowiednią liczbę kryjówek z płaskich kawałków połączonych silikonem zrobiłem kilka grot. 

... i jego mieszkańcy


                                                                                                 Fot. Piotr Grodzicki

Mały zbiornik wymaga od hodowcy dużej staranności przy doborze obsady. Nie ma tu miejsca na przypadkowy skład. Ryby są zgromadzone na małej przestrzeni i nietrudno o konflikty. Jeszcze do niedawna w baniaczku pływały haremiki: 1+2 Melanochromis johannii, 2+2 Maylandia estherae „red-red", 1+2 Pseudotropheus socolofi i towarzyszył im samotny samiec Placidochromis milomo. Niestety mój ulubieniec milomo stał się za duży (15 cm) i musiał zmienić mieszkanie, oddałem również jednego samca „red-red" i... zaczęło się. Zachwiałem równowagę w  zbiorniku, nastał czas bitw i  kolejne rybki odchodziły do krainy „wiecznej spiruliny"...

Zmieniłem obsadę. Ma teraz tylko M. johannii i Pseudotropheus demasoni (1+3) i... jest znów dobrze. Johannii miały znów tarła i w kotniku pływają właśnie maleństwa. Docelowo chcę jednak pozostawić tylko jeden gatunek, prawdopodobnie będzie to M. johannii.

Plany na przyszłość

Jak każdy akwarysta wierze w zasadę, że akwarium... kurczy się pod wpływem wody. W związku z tym planuje postawienie większego baniaka.. Prawdopodobnie będzie to 160x50x50 (400 l) z filtracja za pomocą sumpa. Muszę jednak poczekać aż mój syn nieco podrośnie i zrozumie że nie wolno pukać ciężkimi przedmiotami w szybę akwarium.

Piotr Grodzicki

 

ARCHIWUM 2000-2006 © Copyright info: PolskieMalawi