Jakie kamienie?

Najczęściej w akwarium umieszcza się takie kamienie, które nam się podobają, a nie są szkodliwe dla ryb (czyli nie wydzielają do wody jakichś szkodliwych związków oraz nie mają ostrych krawędzi). Zazwyczaj rumowiska są wykonane z jednego, bądź dwóch rodzajów kamieni, choć niektórzy lubią bardziej kolorowe wystroje i umieszczają każdy o innym kolorze, co ostatecznie ma wygląd trochę dyskotekowy. Więc ogólnie rzecz biorąc każdy robi jak mu się podoba (przykład)

Bardziej biotopowo

Jeśli chcemy zrobić wystrój, który będzie bardziej odpowiadał rybkom, powinniśmy najpierw sprawdzić skąd pochodzą nasze pyszczaki. Czyli sprawdzamy czy żyją w strefie silnych czy słabych prądów.

W pierwszym przypadku kamienie powinny mieć kształty bardziej opływowe (mniej kanciaste). Powinny mieć "wyszlifowaną" powierzchnię i ogólnie trochę przypominać otoczaki. Takie kamienie zastosujemy do np. ryb z rodzaju Labeotropheus (przykład)

W drugim przypadku powinniśmy zastosować kamienie o mniej równych powierzchniach i bardziej kanciastych kształtach. Mamy tu już większa dowolność i wszystko zależy od naszej wyobraźni (przykład).

 

Kolory

Wydaje się, że barwa to już szczegół i każdy powinien go wybrać według własnego uznania. Jeśli zdecydowaliśmy się na skałki o jasnym kolorze, a jako podłoże w akwarium zamierzamy zastosować biały piasek lub żwir i do tego dołożymy jeszcze jasne tło, bardzo mocne świetlówki i nie umieścimy w akwarium wysokich roślin to nasze rybki nie będą się czuły najlepiej. Jeśli jednak taki wystrój komuś odpowiada to jego sprawa, ale będzie się musiał liczyć z większą płochliwością pyszczaków.

Najlepiej jest dla pyszczaków gdy skałki, tło oraz podłoże jakie umieścimy w akwarium są ciemne. Wtedy ryby mniej się stresują i odważniej pływają po całym akwarium. Ale jeśli koniecznie chcemy mieć np. jasne skałki to umieśćmy w akwarium ciemne podłoże oraz ciemne tło. Analogicznie jest w przypadku, gdy chcemy mieć jasne tło lub jasne podłoże.

Ogólnie rzecz biorąc - kolor wystroju akwarium możemy dobierać na zasadzie kontrastu (czyli np. jasne tło, ciemne skałki...) w ten sposób otrzymamy bardzo ładny i ciekawy wystrój (przykład przykład przykład).

Rodzaje kamieni

Wybraliśmy kształt, ogólny kolor wystroju teraz pora na skonkretyzowanie rodzaju kamieni. Wybór mamy bardzo szeroki. Poniżej kilka rodzajów kamieni:

Czerwony piaskowiec

Trochę podnosi pH, raczej nie wydziela do wody żadnych związków. Bardzo ładnie komponuje się prawie z każdym innym kolorem kamieni.

Żółty piaskowiec

j.w.

Wapień

Znacznie podnosi pH wody oraz dobrze stabilizuje jej twardość.

Serpentynit

Raczej nie reaguje z wodą i ładnie się komponuje.

Łupek fyllitowy

Bardzo dobrze robi się z niego tło do akwarium.

Granit
(na zdjęciu czerwona odmiana)

Należy uważać by nie posiadał ostrych krawędzi.

Skąd je wziąć

Wszystko już sobie ustaliliśmy, teraz wystarczy tylko pozyskać kamienie. W tym momencie mogą zacząć się "schody". Czasem nie wiemy, gdzie szukać skałek. Do wyboru mamy kilka opcji:
- wizyta w sklepie zoologicznym (kamienie są tu zazwyczaj bardzo drogie)
- wizyta w składzie ogrodniczym lub składzie kamieni ozdobnych (zazwyczaj duży wybór i niskie ceny)
- zwiedzanie starego kamieniołomu (zbieramy skałki do woli)

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam w doborze kamieni na dekorację i dzięki niemu Wasze akwaria staną się wycinkami podwodnego świata jeziora Malawi.

Marcin Majczak "MarcinMM"

 

 

ARCHIWUM 2000-2006 © Copyright info: PolskieMalawi